PostgreSQL 13 - en to sv translation catalogue (170 entries)

en: "%s" is not a known variable
sv: "%s" är inte en känd variabel

en: "%s" is not a scalar variable
sv: "%s" är inte ett skalärt värde

en: %s at end of input
sv: %s vid slutet av indatan

en: %s at or near "%s"
sv: %s vid eller nära "%s"

en: %s check of %s is active.
sv: %s kontroll av %s är aktiv.

en: BY value of FOR loop cannot be null
sv: BY-värde i FOR-loop kan inte vara null

en: BY value of FOR loop must be greater than zero
sv: BY-värde i FOR-loop måste vara större än noll

en: CASE statement is missing ELSE part.
sv: CASE-sats saknar ELSE-del.

en: CONTINUE cannot be used outside a loop
sv: CONTINUE kan inte användas utanför en loop

en: EXECUTE of SELECT ... INTO is not implemented
sv: EXECUTE för SELECT ... INTO är inte implementerad

en: EXECUTE of transaction commands is not implemented
sv: EXECUTE på transaktionskommanon är inte implementerat

en: EXIT cannot be used outside a loop, unless it has a label
sv: EXIT kan inte användas utanför en loop, om den inte har en etikett

en: FETCH statement cannot return multiple rows
sv: FETCH-sats kan inte returnera multipla rader

en: FOR over EXECUTE statement
sv: FOR över EXECUTE-sats

en: FOR over SELECT rows
sv: FOR över SELECT-rader

en: FOR over cursor
sv: FOR över markör

en: FOR with integer loop variable
sv: FOR med helatalsloopvariabel

en: FOREACH ... SLICE loop variable must be of an array type
sv: FOREACH ... SLICE-loop-variabel måste ha typen array

en: FOREACH expression must not be null
sv: FOREACH-uttryck får inte vara null

en: FOREACH expression must yield an array, not type %s
sv: FOREACH-uttryck måste ge en array, inte typ %s

en: FOREACH loop variable must not be of an array type
sv: FOREACH-loop-variable får inte ha typen array

en: FOREACH over array
sv: FOREACH över array

en: GET STACKED DIAGNOSTICS cannot be used outside an exception handler
sv: GET STACKED DIAGNOSTICS kan inte användas utanför en avbrottshanterare

en: INTO specified more than once
sv: INTO angiven mer än en gång

en: INTO used with a command that cannot return data
sv: INTO använd med ett kommando som inte returnerar data

en: If you want to discard the results of a SELECT, use PERFORM instead.
sv: Om du vill slänga resultatet av en SELECT, använd PERFORM istället.

en: It could refer to either a PL/pgSQL variable or a table column.
sv: Det kan referera till antingen en PL/pgSQL-variabel eller en tabellkolumn.

en: List of programming constructs that should produce a warning.
sv: Lista av programmeringskonstruktioner som skall ge en varning.

en: List of programming constructs that should produce an error.
sv: Lista av programmeringskonstruktioner som skall ge ett fel

en: Make sure the query returns a single row, or use LIMIT 1.
sv: Se till att frågan returerar exakt en rad eller använd LIMIT 1.

en: Make sure the query returns the exact list of columns.
sv: Se till att frågan returerar exakt rätt lista med kolumner.

en: PL/pgSQL function %s
sv: PL/pgSQL-funktion %s

en: PL/pgSQL function %s %s
sv: PL/pgSQL-funktion %s %s

en: PL/pgSQL function %s line %d %s
sv: PL/pgSQL-funktion %s rad %d %s

en: PL/pgSQL function %s line %d at %s
sv: PL/pgSQL-funktion %s rad %d vid %s

en: PL/pgSQL functions cannot accept type %s
sv: PL/pgSQL-funktioner kan inte acceptera typ %s

en: PL/pgSQL functions cannot return type %s
sv: PL/pgSQL-funktioner kan inte returnera typ %s

en: Perform checks given in ASSERT statements.
sv: Utför kontroller angivna i ASSERT-satser.

en: Print information about parameters in the DETAIL part of the error messages generated on INTO ... STRICT failures.
sv: Skriv information om parametrar i DETAIL-delen av felmeddelanden vid INTO ... STRICT-fel.

en: RAISE option already specified: %s
sv: RAISE-flagga redan angiven: %s

en: RAISE statement option cannot be null
sv: RAISE-satsens flagga får inte vare null

en: RAISE without parameters cannot be used outside an exception handler
sv: RAISE utan parametrar kan inte användas utanför en avbrottshanterare

en: RETURN NEXT cannot have a parameter in function with OUT parameters
sv: RETURN NEXT kan inte ha en parameter i funktion med OUT-parametrar

en: RETURN NEXT must have a parameter
sv: RETURN NEXT måste ha en parameter

en: RETURN cannot have a parameter in a procedure
sv: RETURN kan inte ha en parameter i en procedur

en: RETURN cannot have a parameter in function returning set
sv: RETURN kan inte ha en parameter i funktion som returnerar en mängd

en: RETURN cannot have a parameter in function returning void
sv: RETURN kan inte ha en parameter i funktion som returnerar void

en: RETURN cannot have a parameter in function with OUT parameters
sv: RETURN kan inte ha en parameter i en funktion med OUT-parameterar

en: SQL statement
sv: SQL-sats

en: Sets handling of conflicts between PL/pgSQL variable names and table column names.
sv: Sätter hantering av konflikter mellan PL/pgSQL-variabelnamn och tabellkolumnnamn.

en: The arguments of the trigger can be accessed through TG_NARGS and TG_ARGV instead.
sv: Argumenten till utlösaren kan accessas via TG_NARGS och TG_ARGV istället.

en: The tuple structure of a not-yet-assigned record is indeterminate.
sv: Tuple-strukturen av en ej-ännu-tilldelad post är obestämd.

en: Use RETURN NEXT or RETURN QUERY.
sv: Använd RETURN NEXT eller RETURN QUERY.

en: You might want to use EXECUTE ... INTO or EXECUTE CREATE TABLE ... AS instead.
sv: Du vill nog använda EXECUTE ... INTO eller EXECUTE CREATE TABLE ... AS istället.

en: arguments given for cursor without arguments
sv: argument angivna till markör utan argumnet

en: arguments required for cursor
sv: argument krävs för markör

en: array subscript in assignment must not be null
sv: arrayindex i tilldelning kan inte vara null

en: assertion failed
sv: assert misslyckades

en: assignment
sv: tilldelning

en: block label "%s" cannot be used in CONTINUE
sv: blocketikett "%s" kan inte användas i CONTINUE

en: block label must be placed before DECLARE, not after
sv: blocketikett måste anges före DECLARE, inte efter

en: cannot COPY to/from client in PL/pgSQL
sv: kan inte COPY till/från klient i PL/pgSQL

en: cannot assign non-composite value to a record variable
sv: kan inte tilldela  icke-composite-värde till en post-variabel

en: cannot assign non-composite value to a row variable
sv: kan inte tilldela icke-composite-värde till radvariabel

en: cannot assign to system column "%s"
sv: kan inte skriva till systemkolumn "%s"

en: cannot return non-composite value from function returning composite type
sv: kan inte returnera icke-composit-värde från funktion med returtyp composit

en: cannot specify REVERSE in query FOR loop
sv: kan inte ange REVERSE i fråge-FOR-loop

en: cannot use RETURN NEXT in a non-SETOF function
sv: kan inte använda RETURN NEXT i en icke-SETOF-funktion

en: cannot use RETURN QUERY in a non-SETOF function
sv: kan inte använda RETURN QUERY i en icke-SETOF-funktion

en: case not found
sv: hittade inte alternativ

en: collations are not supported by type %s
sv: jämförelser stöds inte för typ %s

en: column reference "%s" is ambiguous
sv: kolumnreferens "%s" är tvetydig

en: compilation of PL/pgSQL function "%s" near line %d
sv: kompilering av PL/pgSQL-funktion "%s" nära rad %d

en: control reached end of function without RETURN
sv: kontrollen nådde slutet av funktionen utan RETURN

en: control reached end of trigger procedure without RETURN
sv: kontroll nådde slutet på utlösarprocedur utan RETURN

en: could not determine actual argument type for polymorphic function "%s"
sv: kunde inte bestämma argumenttyp för polymorfisk funktion function "%s"

en: could not determine actual return type for polymorphic function "%s"
sv: kunde inte bestämma aktuell returtyp för polymorfisk funktion "%s"

en: cursor "%s" already in use
sv: markören "%s" används redan

en: cursor "%s" does not exist
sv: markör "%s" existerar inte

en: cursor "%s" has arguments
sv: markör "%s" har argument

en: cursor "%s" has no argument named "%s"
sv: markör "%s" har inga argument med namn "%s"

en: cursor "%s" has no arguments
sv: markör "%s" har inga argument

en: cursor FOR loop must have only one target variable
sv: markör-FOR-loop måste ha exakt en målvariabel

en: cursor FOR loop must use a bound cursor variable
sv: markör-FOR-loop måste använda en bunden markörvariabel

en: cursor variable "%s" is null
sv: markörvariabel "%s" är null

en: cursor variable must be a simple variable
sv: markörvariabel måste vara en enkel variabel

en: diagnostics item %s is not allowed in GET CURRENT DIAGNOSTICS
sv: diagnostikdel %s tillåts inte i GET CURRENT DIAGNOSTICS

en: diagnostics item %s is not allowed in GET STACKED DIAGNOSTICS
sv: diagnostikdel %s tillåts inte i GET STACKED DIAGNOSTICS

en: duplicate declaration
sv: duplicerad deklaration

en: during exception cleanup
sv: under avbrottsuppstädning

en: during function entry
sv: under funktionsingången

en: during function exit
sv: under funktionsavslutning

en: during initialization of execution state
sv: unde initiering av körtillstånd

en: during statement block entry
sv: under ingång till satsblock

en: during statement block exit
sv: under satsblockavslutning

en: during statement block local variable initialization
sv: under initiering av lokala variabler i satsblock

en: end label "%s" differs from block's label "%s"
sv: slutetikett "%s" stämmer inte med blockets etikett "%s"

en: end label "%s" specified for unlabeled block
sv: slutetikett "%s" angiven för block utan etikett

en: event trigger functions cannot have declared arguments
sv: händelseutlösarfunktioner kan inte ha deklarerade argument

en: expected FROM or IN
sv: förväntade FROM eller IN

en: incomplete data type declaration
sv: inkomplett datatypdeklaration

en: integer FOR loop must have only one target variable
sv: heltals-FOR-loop måste ha exakt en målvariabel

en: invalid SQLSTATE code
sv: ogiltig SQLSTATE-kod

en: loop variable of FOREACH must be a known variable or list of variables
sv: loop-variabel för FOREACH måste vara en känd variabel eller lista av variabler

en: loop variable of loop over rows must be a record variable or list of scalar variables
sv: loop-variabeln för loop över rader måste vara en postvariabel eller en lista av skalärvariabler

en: lower bound of FOR loop cannot be null
sv: lägre gräns i FOR-loop kan inte vara null

en: mismatched parentheses
sv: missmatchade parenteser

en: missing "%s" at end of SQL expression
sv: saknar "%s" vid slutet av SQL-uttryck

en: missing "%s" at end of SQL statement
sv: saknar "%s" vid slutet av SQL-sats

en: missing SQL statement
sv: saknars SQL-sats

en: missing data type declaration
sv: saknar datatypdeklaration

en: missing expression
sv: saknar uttryck

en: not enough arguments for cursor "%s"
sv: ej tillräckligt med argument för markör "%s"

en: null value cannot be assigned to variable "%s" declared NOT NULL
sv: null-value kan inte tilldelas till variabel "%s" som deklarerats NOT NULL

en: number of array dimensions (%d) exceeds the maximum allowed (%d)
sv: antalet array-dimensioner (%d) överskrider det maximalt tillåtna (%d)

en: number of source and target fields in assignment does not match
sv: antal käll- och mål-fält i tilldelningen matchar inte

en: parameter name "%s" used more than once
sv: parameternamn "%s" angivet mer än en gång

en: procedure parameter "%s" is an output parameter but corresponding argument is not writable
sv: procedurparameter "%s" är en utdataparameter men motsvarande argument är inte skrivbar

en: procedure parameter %d is an output parameter but corresponding argument is not writable
sv: procedurparameter %d är en utdataparameter men motsvarande argument är inte skrivbar

en: query "%s" did not return data
sv: frågan "%s" returnerade ingen data

en: query "%s" is not a SELECT
sv: frågan "%s" är inte en SELECT

en: query "%s" returned %d column | query "%s" returned %d columns
sv[0]: frågan "%s" returnerade %d kolumn
sv[1]: frågan "%s" returnerade %d kolumner

en: query "%s" returned more than one row
sv: frågan "%s" returnerade mer än en rad

en: query has no destination for result data
sv: frågan har ingen destination för resultatdatan

en: query returned more than one row
sv: frågan returnerade mer än en rad

en: query returned no rows
sv: frågan returnerade inga rader

en: query string argument of EXECUTE is null
sv: frågesträngargumentet till EXECUTE är null

en: record "%s" has no field "%s"
sv: post "%s" saknar fält "%s"

en: record "%s" is not assigned yet
sv: posten "%s" är inte tilldelad än

en: record variable cannot be part of multiple-item INTO list
sv: postvariabel kan inte vara del av en multipel-INTO-lista

en: relation "%s" does not exist
sv: relationen "%s" existerar inte

en: relative or absolute cursor position is null
sv: relativ eller absolut markörposition är null

en: returned record type does not match expected record type
sv: returnerad posttyp matchar inte förväntad posttyp

en: returned row structure does not match the structure of the triggering table
sv: returnerad radstruktur matchar inte strukturen på utlösande tabell

en: set-valued function called in context that cannot accept a set
sv: en funktion som returnerar en mängd anropades i kontext som inte godtar en mängd

en: slice dimension (%d) is out of the valid range 0..%d
sv: slice-storlek (%d) är utanför giltigt intervall 0..%d

en: statement block
sv: satsblock

en: structure of query does not match function result type
sv: strukturen på frågan matchar inte funktionens resultattyp

en: subscripted object is not an array
sv: arrayindexobjekt är inte en array

en: syntax error
sv: syntaxfel

en: syntax error, expected "="
sv: syntaxfel, förväntade "="

en: syntax error, expected "FOR"
sv: syntaxfel, förväntade "FOR"

en: there is no label "%s" attached to any block or loop enclosing this statement
sv: det finns ingen etikett "%s" kopplad till något block eller loop-omslutning i denna sats

en: too few parameters specified for RAISE
sv: för få parametrar angivna för RAISE

en: too many INTO variables specified
sv: för många INTO-variabler angivna

en: too many arguments for cursor "%s"
sv: fär många argument för markör "%s"

en: too many parameters specified for RAISE
sv: för många parametrar angivna för RAISE

en: trigger functions can only be called as triggers
sv: utlösarfunktioner kan bara anropas som utlösare

en: trigger functions cannot have declared arguments
sv: utlösarfunktioner kan inte ha deklarerade argument

en: trigger procedure cannot return a set
sv: utlösarprocedur kan inte returnera en mängd

en: type "%s" is only a shell
sv: typ "%s" är bara ett skal

en: type %s is not composite
sv: typen %s är inte composite

en: type of parameter %d (%s) does not match that when preparing the plan (%s)
sv: typen av parameter %d (%s) matchar inte det som var vid preparerande av plan (%s)

en: unexpected end of function definition
sv: oväntat slut på funktionsdefinitionen

en: unrecognized GET DIAGNOSTICS item
sv: okänd GET DIAGNOSTICS-del

en: unrecognized RAISE statement option
sv: okänd RAISE-sats-flagga

en: unrecognized exception condition "%s"
sv: okänt avbrottsvillkor "%s"

en: unsupported transaction command in PL/pgSQL
sv: transaktionskommando saknar stöd i PL/pgSQL

en: upper bound of FOR loop cannot be null
sv: övre gräns i FOR-loop kan inte vara null

en: value for parameter "%s" of cursor "%s" specified more than once
sv: värdet för parameter "%s" i markör "%s" är angivet mer än en gång

en: variable "%s" does not exist
sv: variabel "%s" finns inte

en: variable "%s" has pseudo-type %s
sv: variabel "%s" har pseudotyp %s

en: variable "%s" is declared CONSTANT
sv: variabel "%s" är deklarerad CONSTANT

en: variable "%s" must be of type cursor or refcursor
sv: variabel "%s" måste ha typen cursor eller refcursor

en: variable "%s" must have a default value, since it's declared NOT NULL
sv: variabel "%s" måste ha ett default-värde då det inte deklarerats som NOT NULL

en: variable "%s" shadows a previously defined variable
sv: variabeln "%s" döljer en tidigare definierad variabel

en: while casting return value to function's return type
sv: under typomvandling av returvärde till funktionens returtyp

en: while storing call arguments into local variables
sv: under sparande av anropsargument till lokala variabler

en: wrong record type supplied in RETURN NEXT
sv: fel posttyp given i RETURN NEXT

en: wrong result type supplied in RETURN NEXT
sv: fel resultattyp given i RETURN NEXT
