iso_639-5 - en to eo translation catalogue (100 entries)

note: Name for aav
en: Austro-Asiatic languages
eo: Sud-Aziaj lingvoj

note: Name for afa
en: Afro-Asiatic languages
eo: Afrik-Aziaj lingvoj

note: Name for alg
en: Algonquian languages
eo: Algonkiaj lingvoj

note: Name for alv
en: Atlantic-Congo languages
eo: Atlantik-Kongaj lingvoj

note: Name for apa
en: Apache languages
eo: Apaĉaj lingvoj

note: Name for art
en: Artificial languages
eo: Artefaritaj lingvoj

note: Name for ath
en: Athapascan languages
eo: Atapaskaj lingvoj

note: Name for aus
en: Australian languages
eo: Aŭstraliaj lingvoj

note: Name for bad
en: Banda languages
eo: Bandaj lingvoj

note: Name for bai
en: Bamileke languages
eo: Bamilekaj lingvoj

note: Name for bat
en: Baltic languages
eo: Baltaj lingvoj

note: Name for ber
en: Berber languages
eo: Berberaj lingvoj

note: Name for bih
en: Bihari languages
eo: Biharaj lingvoj

note: Name for bnt
en: Bantu languages
eo: Bantuaj lingvoj

note: Name for btk
en: Batak languages
eo: Batakaj lingvoj

note: Name for cai
en: Central American Indian languages
eo: Centramerikaj indianaj lingvoj

note: Name for cau
en: Caucasian languages
eo: Kaŭkazaj lingvoj

note: Name for ccn
en: North Caucasian languages
eo: Nord-kaŭkazaj lingvoj

note: Name for ccs
en: South Caucasian languages
eo: Sud-kaŭkazaj lingvoj

note: Name for cdc
en: Chadic languages
eo: Ĉadaj lingvoj

note: Name for cel
en: Celtic languages
eo: Keltaj lingvoj

note: Name for cmc
en: Chamic languages
eo: Ĉamaj lingvoj

note: Name for cpe
en: Creoles and pidgins, English‑based
eo: Kreolaj lingvoj kaj piĝinoj, angla-bazaj

note: Name for cpf
en: Creoles and pidgins, French‑based
eo: Kreolaj lingvoj kaj piĝinoj, franca-bazaj

note: Name for cpp
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
eo: Kreolaj lingvoj kaj piĝinoj, portugala-bazaj

note: Name for crp
en: Creoles and pidgins
eo: Kreolaj lingvoj kaj piĝinoj

note: Name for csu
en: Central Sudanic languages
eo: Centraj Sudanaj lingvoj

note: Name for cus
en: Cushitic languages
eo: Kuŝidaj lingvoj

note: Name for day
en: Land Dayak languages
eo: Dajakaj lingvoj

note: Name for dra
en: Dravidian languages
eo: Dravidaj lingvoj

note: Name for egx
en: Egyptian languages
eo: Egiptaj lingvoj

note: Name for esx
en: Eskimo-Aleut languages
eo: Eskim-Aleŭtaj lingvoj

note: Name for euq
en: Basque (family)
eo: Eŭskaj lingvoj

note: Name for fiu
en: Finno-Ugrian languages
eo: Finno-ugraj lingvoj

note: Name for fox
en: Formosan languages
eo: Formozaj lingvoj

note: Name for gem
en: Germanic languages
eo: Ĝermanaj lingvoj

note: Name for gme
en: East Germanic languages
eo: Orient-ĝermanaj lingvoj

note: Name for gmq
en: North Germanic languages
eo: Nord-ĝermanaj lingvoj

note: Name for gmw
en: West Germanic languages
eo: Okcident-ĝermanaj lingvoj

note: Name for grk
en: Greek languages
eo: Grekaj lingvoj

note: Name for hyx
en: Armenian (family)
eo: Armenaj lingvoj

note: Name for iir
en: Indo-Iranian languages
eo: Hind-Iranaj lingvoj

note: Name for ijo
en: Ijo languages
eo: Iĝoaj lingvoj

note: Name for inc
en: Indic languages
eo: Hindaj lingvoj

note: Name for ine
en: Indo-European languages
eo: Hind-Eŭropaj lingvoj

note: Name for ira
en: Iranian languages
eo: Iranaj lingvoj

note: Name for iro
en: Iroquoian languages
eo: Irokezaj lingvoj

note: Name for itc
en: Italic languages
eo: Italaj lingvoj

note: Name for jpx
en: Japanese (family)
eo: Japanaj lingvoj

note: Name for kar
en: Karen languages
eo: Karenaj lingvoj

note: Name for khi
en: Khoisan languages
eo: Kojsanaj lingvoj

note: Name for kro
en: Kru languages
eo: Kruaj lingvoj

note: Name for map
en: Austronesian languages
eo: Aŭstroneziaj lingvoj

note: Name for mkh
en: Mon-Khmer languages
eo: Mon-ĥmeraj lingvoj

note: Name for mno
en: Manobo languages
eo: Manobaj lingvoj

note: Name for mun
en: Munda languages
eo: Mundaj lingvoj

note: Name for myn
en: Mayan languages
eo: Majaaj lingvoj

note: Name for nah
en: Nahuatl languages
eo: Nahuatlaj lingvoj

note: Name for nai
en: North American Indian languages
eo: Nord-Amerikaj indianaj lingvoj

note: Name for ngf
en: Trans-New Guinea languages
eo: Trans-Nov-Gvineaj lingvoj

note: Name for nic
en: Niger-Kordofanian languages
eo: Niĝerkongaj lingvoj

note: Name for nub
en: Nubian languages
eo: Nubiaj lingvoj

note: Name for oto
en: Otomian languages
eo: Otomiaj lingvoj

note: Name for paa
en: Papuan languages
eo: Papuaj lingvoj

note: Name for phi
en: Philippine languages
eo: Filipinaj lingvoj

note: Name for plf
en: Central Malayo-Polynesian languages
eo: Centraj Malaj-Polineziaj lingvoj

note: Name for poz
en: Malayo-Polynesian languages
eo: Malaj-Polineziaj lingvoj

note: Name for pqe
en: Eastern Malayo-Polynesian languages
eo: Orientaj Malaj-Polineziaj lingvoj

note: Name for pqw
en: Western Malayo-Polynesian languages
eo: Okcidentaj Malaj-Polineziaj lingvoj

note: Name for pra
en: Prakrit languages
eo: Prakritoj

note: Name for roa
en: Romance languages
eo: Latinidaj lingoj

note: Name for sai
en: South American Indian languages
eo: Sud-Amerikaj indianaj lingvoj

note: Name for sal
en: Salishan languages
eo: Saliŝaj lingvoj

note: Name for sdv
en: Eastern Sudanic languages
eo: Orient-Sudanaj lingvoj

note: Name for sem
en: Semitic languages
eo: Semidaj lingvoj

note: Name for sgn
en: sign languages
eo: Gestolingvoj

note: Name for sio
en: Siouan languages
eo: Siuaj lingvoj

note: Name for sit
en: Sino-Tibetan languages
eo: Ĉin-Tibetaj lingvoj

note: Name for sla
en: Slavic languages
eo: Slavaj lingvoj

note: Name for smi
en: Sami languages
eo: Sameaj lingvoj

note: Name for son
en: Songhai languages
eo: Songajaj lingvoj

note: Name for sqj
en: Albanian languages
eo: Albanaj lingvoj

note: Name for ssa
en: Nilo-Saharan languages
eo: Nilo-Saharaj lingvoj

note: Name for syd
en: Samoyedic languages
eo: Samojedaj lingvoj

note: Name for tai
en: Tai languages
eo: Tajaj lingvoj

note: Name for tbq
en: Tibeto-Burman languages
eo: Tibeto-Birmaj lingvoj

note: Name for trk
en: Turkic languages
eo: Tjurkaj lingvoj

note: Name for tup
en: Tupi languages
eo: Tupiaj lingvoj

note: Name for tut
en: Altaic languages
eo: Altajaj lingvoj

note: Name for tuw
en: Tungus languages
eo: Tunguzaj lingvoj

note: Name for urj
en: Uralic languages
eo: Uralaj lingvoj

note: Name for wak
en: Wakashan languages
eo: Vakaŝaj lingvoj

note: Name for wen
en: Sorbian languages
eo: Sorabaj lingvoj

note: Name for xgn
en: Mongolian languages
eo: Mongolaj lingvoj

note: Name for ypk
en: Yupik languages
eo: Jupikaj lingvoj

note: Name for zhx
en: Chinese (family)
eo: Ĉinaj lingvoj

note: Name for zle
en: East Slavic languages
eo: Orient-slavaj lingvoj

note: Name for zls
en: South Slavic languages
eo: Sud-slavaj lingvoj

note: Name for zlw
en: West Slavic languages
eo: Okcident-slavaj lingvoj

note: Name for znd
en: Zande languages
eo: Zandaj lingvoj
